Masovna cijepljenja imaju za cilj spriječiti širenje zaraznih bolesti, a odnose se na pacijente do19 godina starosti. Neka od njih treba uraditi samo jedan put, a druga se moraju ponoviti nakon određenog vremenskog razdoblja.
-
• Prvo cjepivo koje će dobiti dijete, to je cjepivo protiv hepatitisa B (HBV), koje se primjenjuje do 24 sati nakon rođenja. Naknadna cijepljenja dolaze u sljedećem redoslijedu:
-
• 2. mjeseca života, u graniama od 7 do 8 tjedana - druge doza protiv hepatitisa B, a također i prva doza cjepiva protiv tetanusa, hripavca, difterije i Haemophilus influenzae tip B (Hib).
-
• 3 - 4 mjeseca starosti - druga doza protiv tetanusa, hripavca, difterije i Hib cjepiva, kao i prva protiv dječje paralize.
-
• 5-6 mjeseci - treće cjepivo protiv tetanusa, pertusisa, difterije.
-
• 7. mjeseca života - treća doza protiv hepatitisa B.
-
• 13. - 14. mjesec - prva doza protiv rubeole, ospica i zaušnjaka.
-
• 16. - 17. mjesec - četvrta doza cjepiva protiv tetanusa, difterije i pertusia.
-
U šestoj godini života se ponavlja cijepljenje protiv tetanusa, hripavca, difterije i dječje paralize (to je tzv cijepljenje pojačivač). Kad je dijete staro 10 godina jdobiva pojačivač protiv ospica, zaušnjaka i rubeole. U dobi od 14, dobiva drugi pojačivač protiv tetanusa, hripavca i difterije, a nakon dobi od 19 treći.
Ukratko, obvezna cijepljenje tiču se: hepatitisa B, Hib, zaušnjaka, rubeole, ospica, dječje paralize, tetanusa, difterije i pertusisa.
Osim njih, dijete može se zaštitno cijepiti protiv : pneumokoka, meningokokne, varicelle, gripe, rotavirusa, krpeljnog meningoencefalitisa i hepatitisa A. Cijepljenje koje se preporučuje, za razliku od obaveznog, međutim, nije besplatno. Odgovarajuće cjepivo može se kupiti na vlastiti trošak u ljekarni ili kupiti na mjestu cijepljenja. Sprovedba cijepljenja koje se preporučuje ovisi o našoj odluci, ali izostavljanjem obaveznih cijepljenja riskiramo kaznu (jednokratno do 10 tisuća). Da ne spominjemo posljedice za individualno i javno zdravlje.